reklama
kategoria: Kobieta
8 marzec 2023

Ze wszystkich stworzeń najbardziej jest wytrzymałym człowiek, ale z ludzi najwytrzymalszą jest baba

zdjęcie: Ze wszystkich stworzeń najbardziej jest wytrzymałym człowiek, ale z ludzi najwytrzymalszą jest baba / pixabay/4026273
8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet, aczkolwiek pomimo że większość kobiet, dziewczyn i dziewczynek chętnie przyjmuje życzenia tego dnia, historia święta jest nieco zapomniana.
REKLAMA

Historia Dnia Kobiet

Historia powstania Dnia Kobiet wiąże się z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Chociaż niektórzy historycy uważają, że tradycja tego święta sięga aż czasów starożytnych, to największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają wydarzenia z 28 lutego 1909 roku. Wówczas Socjalistyczna Partia Ameryki zdecydowała się upamiętnić protest, który miał miejsce rok wcześniej, 8 marca 1908 roku. W trakcie tego protestu, pracownice branży włókienniczej domagały się równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet, a ich działania zyskały duże poparcie.
Międzynarodowy Dzień Kobiet został oficjalnie ustanowiony rok później - 8 marca 1910 roku. Pierwsze świętowanie i obchody miały miejsce w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W kolejnych latach manifestacje popierające prawa kobiet zaczęły łączyć się z protestami antywojennymi.
Od tamtej pory Dzień Kobiet jest uznawany przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W 2023 roku obchodzi się 112. rocznicę Międzynarodowego Dnia Kobiet.

O tradycji

Dobrze jest pamiętać, że tradycja obchodzenia Dnia Kobiet powstała z potrzeby walki o równouprawnienie płci i równe traktowanie kobiet i mężczyzn. Dlatego, wręczanie prezentów związanych z tradycyjnie przypisywanymi kobietom obowiązkami, takimi jak akcesoria kuchenne, nie jest mile widziane. Warto podarować im coś, dzięki czemu poczują się magicznie.

Dzień Kobiet w innych zakątkach świata

Dzień Kobiet jest obchodzony na całym świecie w około 30 krajach, jednakże nie we wszystkich z nich obchody przypada na 8 marca. W niektórych krajach świętuje się to wydarzenie dłużej niż jeden dzień. W Armenii, na przykład, obchodzony jest Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Ostatni dzień tego miesiąca, to Dzień Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech, natomiast, świętowanie rozpoczyna się tydzień wcześniej. Wtedy na murach i płotach zawieszane są plakaty i ulotki związane z Dniem Kobiet. W dniu 8 marca, we Włoszech, panie otrzymują od panów gałązki akacji srebrzystej. Co ciekawe, kobiety we Włoszech również obdarowują się nawzajem kwiatami w prezencie. Z kolei w Wietnamie obchodzony jest Dzień Kobiet dwukrotnie: 8 marca oraz 20 października.
W Portugalii i Rumunii kobiety świętują Dzień Kobiet w zamkniętym gronie, organizując swoje "babskie spotkania". W Wielkiej Brytanii, Dzień Kobiet jest obchodzony poprzez wykłady i prelekcje związane z emancypacją kobiet i ich historycznymi osiągnięciami.
W innych częściach świata, takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile, Dzień Kobiet jest wykorzystywany jako okazja do organizowania manifestacji w imieniu praw kobiet. Kobiety walczą tam o równe płace, zwiększenie kar dla sprawców przemocy domowej, a także o prawo do decydowania o swoim ciele i życiu.
W Iranie obecnie obchodzenie Dnia Kobiet jest zabronione, co jest związane z rewolucją kulturową, a dokładniej z jej cofnięciem, które miało miejsce w 1979 roku. Od tego czasu prawa kobiet w tym kraju są coraz bardziej ograniczane.

Dzień Kobiet w Polsce kiedyś i dziś

W Polsce Dzień Kobiet jest obchodzony od czasów PRL. W tamtych latach popularnymi prezentami były kwiaty, początkowo goździki i rajstopy, a później tulipany. Z tej okazji publikowano portrety kobiet z różnych sektorów życia gospodarczego, aby podkreślić ich ważną rolę we wspólnocie. Obchody były obowiązkowe w zakładach pracy i szkołach, a kobiety otrzymywały dobra materialne, takie jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. Niektórzy uważali, że Dzień Kobiet i inne uroczystości, takie jak Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, miały na celu przypomnienie obywatelom o "przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu". W ówczesnej prasie pojawiały się artykuły, takie jak "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", "Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy" czy "Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy".
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kutno
7.9°C
wschód słońca: 06:35
zachód słońca: 16:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kutnie

kiedy
2024-11-14 19:00
miejsce
Klubokawiarnia Alternatywa, Kutno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Kutnowski Dom Kultury, Kutno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 20:00
miejsce
Hotel Rondo, Kutno, Adama...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Kutnowski Dom Kultury, Kutno, ul....
wstęp biletowany