Muzeum Auschwitz zakończyło remont konserwatorski dwóch baraków
„Prace zostały już zakończone” – powiedział Bartyzel. Oba baraki poddano gruntownej konserwacji. Pracom towarzyszyły badania archeologiczne. Wykonawca poddał konserwacji także ruiny zbiornika, które znajdują się przy południowej ścianie budynku kuchni.
Rzecznik muzeum poinformował, że baraki znajdują się na terenie części byłego obozu Birkenau nazywanej odcinkiem BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła około 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.
Prace wykonała firma z Myślenic. Została wybrana dopiero w trzecim przetargu. Jej oferta była wówczas najniższa i opiewała na 11,15 mln zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/