Prawdopodobnie do godz. 15 uda się udrożnić trasę S8
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, podczas briefingu wspólnego z prezydentem Warszawy oraz przedstawicielami służb m.in. straży pożarnej, zwrócił uwagę, że w wyniku ulewy zalane są m.in. trasy wylotowe. Po kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad ocenił, że udrożnienie tras S7, S79 i S2 to kwestia kilku najbliższych godzin. Dodał, że prawdopodobnie do godz. 15 uda się udrożnić także trasę S8.
"Jesteśmy w kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. To nie jest odpowiedzialność miasta stołecznego, tylko poziomu centralnego" - zaznaczył.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że od godz. 2 w nocy w stolicy działa sztab kryzysowy i trwa akcja wypompowania wody. Zaznaczył, że trudna sytuacja jest m.in. na Bródnie i w Ursusie. "Po opanowaniu sytuacji przystępujemy do sprzątania miasta" - powiedział.
Zapytany, co zrobiono od ubiegłego roku, kiedy S8 też została zalana, a poszczególne instytucje i podmioty przerzucały się nawzajem odpowiedzialnością, Trzaskowski przyznał, że co prawda trasa S8 nie jest drogą miejską, ale miasto gotowe jest do współpracy. "Dzisiaj koordynacja i współpraca będzie się układała dużo, dużo lepiej - dlatego, że nie będzie przerzucania odpowiedzialnością. Będzie pełna współpraca" - zapewnił Trzaskowski i przyznał, że m.in. należy przebudować kolektor.
Prezydent stolicy zwrócił także uwagę, że miasto dokonało miliardowych inwestycji w budowę zupełnie nowych wielkich zbiorników retencyjnych, które przejmują wodę z ulewnych deszczów. "Są już gotowe i przejmują dużą część opadów w kluczowych miejscach miasta, na przykład przy Wisłostradzie, dzięki czemu nie mamy tam podtopień" - zauważył.
Dopytywany, czy osoby poszkodowane w wyniku podtopień mogą liczyć na jakieś wsparcie, zastrzegł, że najpierw trzeba ocenić straty.
We wtorek rzecznik prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Karol Kroć przekazał PAP, że zalana jest S8 na wysokości Marymontu, wiadukty na S2, trasa S79 przy lotnisku, al. Sikorskiego przy Dolince Służewieckiej, wiadukty przy Laurowej, wiadukty przy Alei 4 Czerwca.
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski poinformował we wtorek, że w województwie mazowieckim najtrudniejsza sytuacja po ulewach jest na terenie Warszawy, gdzie rano było blisko 1000 zgłoszeń, interwencji straży pożarnej - głównie do podtopień. Dodał, że około 200 interwencji dotyczyło powiatu pruszkowskiego, a także Grodziska Mazowieckiego i Mińska Mazowieckiego.
Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth przekazała, że w efekcie ulew został przerwany wał przeciwpowodziowy w okolicach Wilanowa. Zaznaczyła, że w to miejsce zostały skierowane służby, by nie dopuścić do zalania okolicznych nieruchomości.
We wtorek także Warszawski Transport Publiczny informował o utrudnieniach w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej w związku z ulewą.(PAP)
mgw/ agz/ amac/