Uhonorowanie zasłużonych dla ojczyzny jest apolityczne i bezsporne
W czwartek w Kielcach odbyło się spotkanie z udziałem minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz oraz szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella. Dyskutowano o bieżących sprawach związanych z działalnością środowisk kombatanckich i opozycji antykomunistycznej.
"Kielecczyzna to miejsce szczególne na mapie Polski. To tutaj od zawsze walczyło się o niepodległość Polski. Natomiast patriotyzm to sprawa nie historyczna, a rzecz, o której zawsze powinniśmy pamiętać" – podkreślił Parell.
Parell, zaznaczył, że „w szczególnej sferze zainteresowania” państwa polskiego oraz kierowanego przez niego urzędu znajduje się około 135 tys. osób.
W tej grupie znajdują się weterani, więźniowie obozów koncentracyjnych, sybiracy czy żołnierze-górnicy, którzy - jak podkreślił - po 1945 roku byli powoływani do katorżniczej pracy w kopalniach zamiast do wojska, a teraz są grupą często zapomnianą w świadomości opinii publicznej.
Wyjaśnił, że urząd oferuje wiele form wsparcia dla kombatantów i rozmaite przywileje, jak wizyty u specjalisty bez kolejek, okresowe lub jednorazowe świadczenia pieniężne, możliwość wyjazdu do sanatorium czy dofinansowanie aparatu słuchowego.
"Kwestia podejścia do historii i uhonorowania tych wszystkich, którzy są dla naszej ojczyzny zasłużeni, jest w mojej ocenie całkowicie apolityczna i bezsporna. Będziemy robić wszystko, aby wszyscy bohaterowie i bohaterki byli odpowiednio docenieni" – zaznaczył i zaapelował do zgromadzonych o korzystanie z form wsparcia oferowanych przez urząd.
Parell podkreślił, że „państwo nie traci zainteresowania kombatantami”, a przywileje, które państwo oferuje, są niezmiennie dostępne dla uprawnionych.
Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że w ostatnich dniach rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu honorowym dla stulatków, która nie była uregulowana ustawowo od 1972 roku.
"To świadczenie będzie wynosiło ponad 6200 zł (brutto miesięcznie) i będzie corocznie waloryzowane. Myślę, że zmiana jest pożądana i potrzebna, bo stulatków będzie coraz więcej" – dodała minister.
Okła-Drewnowicz podkreśliła, jak ważne jest, aby „świadkowie historii żyli jak najdłużej i mogli przekazywać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom”.
Zapowiedziała również że od września przyszłego roku w nowej podstawie programowej znajdą się treści związane z kształceniem patriotycznym, w tym przewidziany jest także bezpośredni udział i spotkania ze świadkami historii. (PAP)
wdz/ dki/