reklama
kategoria: Na Sygnale
2 grudzień 2024

Sprawa libacji w mauzoleum w Michniowie trafiła do sądu

zdjęcie: Sprawa libacji w mauzoleum w Michniowie trafiła do sądu / v12221567
v12221567
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom uczestniczącym w imprezie alkoholowej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Zarzucono im znieważenie miejsca pamięci narodowej. Wśród oskarżonych są m.in. byli urzędnicy i syn b. marszałka woj. świętokrzyskiego.
REKLAMA

Oskarżonym, w tym Katarzynie J., Bartoszowi B., Grzegorzowi R., Renacie K. i Magdalenie D., zarzucono znieważenie miejsca pamięci narodowej. Miało ono polegać na zorganizowaniu w mauzoleum spotkania towarzyskiego, podczas którego biesiadnicy spożywali alkohol.

"W naszej ocenie nie przystoi, żeby w takim miejscu tego typu zdarzenia się odbywały. Akt oskarżenia został w poniedziałek skierowany do Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej" – przekazała szefowa Prokuratury Rejonowej w Skarżysku-Kamiennej Małgorzata Gicewicz.

Oskarżeni na etapie śledztwa nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im czynu.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich to miejsce szczególnej pamięci narodowej. Na jego terenie jest m.in. grób ofiar zamordowanych przez Niemców mieszkańców Michniowa.

Sprawa wyszła na jaw w ubiegłym roku po upublicznieniu nagrania, na którym widać stół zastawiony alkoholem i osoby uczestniczące w zabawie w budynku mauzoleum. Wśród biesiadników był Bartosz B., radny PiS i syn ówczesnego marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego, a także Katarzyna J. i Grzegorz R., ówcześni pracownicy mauzoleum. Zarejestrowana impreza odbyła się 12 lipca 2021 po oficjalnym otwarciu mauzoleum.

Po ujawnieniu nagrania Bartosz B. zrezygnował z pracy, a dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega placówka w Michniowie Tadeusz Sikora, podał się do dymisji.

Równolegle toczy się proces przeciwko ochroniarzowi, który nagrał i udostępnił materiał wideo.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich upamiętnia 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców. Obiekt powstał w podkieleckim Michniowie, gdzie 12 i 13 lipca 1943 r. w ciągu dwóch dni w Michniowie Niemcy wymordowali 204 osoby. Datę tej tragedii uznano za symboliczny dzień pamięci o mieszkańcach 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest od 2017 r. (PAP)

wdz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kutno
-0°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kutnie

kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Kutnowski Dom Kultury, Kutno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 19:00
miejsce
Centrum Teatru Muzyki i Tańca,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Kutnowski Dom Kultury, Kutno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 17:30
miejsce
Kutnowski Dom Kultury, Kutno, ul....
wstęp biletowany