Komisja zajmowała się m.in. zagrożeniami ze strony obcych służb
Komisja wysłuchała we wtorek informacji m.in. koordynatora służb specjalnych na temat oceny zagrożeń kontrwywiadowczych wynikających z ujawnienia i opublikowania tajnych informacji przez państwową komisję do spraw badania wpływów rosyjskich. Chodzi m.in. o zeznania Bogdana Klicha, Donalda Tuska czy koordynatora służb specjalnych i ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego.
Posiedzenie komisji było zamknięte.
"Rzeczywiście ten punkt znalazł się w porządku obrad. Wysłuchaliśmy informacji, na podstawie których ja osobiście mogę sobie wyrobić opinię na temat skali nadużyć w ostatnich latach" - powiedział po zakończeniu posiedzenia członek komisji Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD). Dodał, że członkowie komisji poznali szczegóły sprawy, o których jednak nie może mówić.
Komisja na wtorkowym posiedzeniu wysłuchała także informacji koordynatora służb specjalnych, szefów ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego na temat aktualnego zagrożenia RP ze strony obcych służb specjalnych. Szef ABW przedstawił informacje na temat "negatywnego zaopiniowania, wydanych przez ministra właściwego do spraw energii, decyzji zasadniczych określających dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektów energetyki jądrowej, objętych wnioskami Spółki Orlen Synthos Green Energy".
29 listopada 2023 roku państwowa komisja ds. rosyjskich wpływów zaprezentowała "raport cząstkowy" z trzech miesięcy swych prac i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-14 r. rosyjskiej FSB za służbę partnerską.
Jak zwracały uwagę media, na użytek komisji ds. badania wpływów rosyjskich odtajniono ściśle tajne dokumenty z informacjami o polskim kontrwywiadzie wojskowym. Później znalazły się one w internecie. Chodziło m.in. o zeznania Bogdana Klicha, Donalda Tuska czy Jacka Cichockiego.
29 listopada 2023 r. Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu członków państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ jann/